درمان ناباروری در زنان

درمان ناباروری در زنان

بدانید هر ساله حدود ۱۰۰ هزار نابارور به جمعیت کشور اضافه می شود . طبق آمارهای کنونی ۲ میلیون زوج نابارور در کشور ما وجود دارد . زوجین هر کدام به تنهایی یا باهم می توانند عامل ناباروری باشند . مهم اینست زمانی که یکی از زوجین عامل نازایی است زن و مرد باید به پزشک برای درمان مراجعه کنند . زیرا در بسیاری از موارد هر دو عامل این مشکل و اختلال می باشند . ما در اینجا به طور مفصل به ناباروری در زنان و درمان آن می پردازیم .

تشخیص ناباروری

همانطور که می دانید در اصول باروری سه ارگان بدن مهم می باشد :

  1. اسپرم
  2. تخمک
  3. رحم

در ابتدا پزشک متخصص زنان از خانم سوالاتی می پرسد تا وجود بیماری زمینه ای را بررسی کند از جمله :

  • قاعدگی منظم دارید یا نه ؟
  • ترشحاتی از سینه دارید ؟
  • موهای زائد غیرطبیعی در صورت و بدن رشد کرده است ؟

برای بررسی بیشتر تست های تکمیلی تجویز می شود.

عکس-درمان-ناباروری-در-زنان

عکس-درمان-ناباروری-در-زنان

روش های کمک باروری

در گذشته از جراحی فقط برای درمان بیماری استفاده می شد و آن هم به روش باز . امروزه روش های بسته و آندوسکوپیک جایگزین جراحی باز شده اند که علاوه بر درمان به تشخیص بیماری ها می پردازد . امروزه برای درمان ناباروری از عمل لاپاراتومی و باز استفاده نمی شود بلکه از روش لاپاراسکوپی برای کمک به درمان ناباروری استفاده می شود . در صورتی که هدف مشاهده حفره شکمی باشد از لاپاراسکوپی استفاده می شود ولی در صورتی که هدف مشاهده حفره رحم باشد از هیستروسکوپی برای بررسی بیماری استفاده میشود . با استفاده از این روش ها می توان بیماری هایی که می تواند منجر به ناباروری شود را درمان کرد . از جمله این بیماری ها کیست تخمدان ، اندومتریوز ، چسبندگی لوله های رحمی می باشد . این روش ها باید توسط پزشکی انجام شود که آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

روش های درمان ناباروری

لقاح خارج رحمی با IVF

روش های درمان جدید مانند لقاح خارج رحمی با IVF این امکان را فراهم آورده است تا فرد بارور شود . این روش برای زوجینی است که شرایط کافی برای باروری را ندارند .

اسپرم مرد با تخمک زن در محیط آزمایشگاه در مجاورت یکدیگر قرار داده تا لقاح صورت گیرد . جنین تشکیل شده به داخل رحم انتقال می یابد .

اهدای جنین

در صورتی که زوجین دارای شرایط ذیل باشند :

  • اسپرم شرایط کافی را ندارد ( تحرک یا تعداد اسپرم کم است ) در نتیجه نمی تواند به تخمک برسد تا لقاح صورت گیرد .
  • عدم وجود تخمک
  • انسدادا لوله های رحمی
  • رحم کوچک باشد .

از روشهای اهدای تخمک ، اهدای جنین ، رحم جایگزین استفاده می شود .

شرایط اهدای جنین

اهدای تخمک یا اهدای جنین شرایط خاص خود را دارد که باید در مراکز قانونی و علمی انجام می شود که پزشک متخصص زنان زوجین را به آنجا ارجاع می دهد .

نتیجه 

امروزه با پیشرفت علم روش های نوینی برای درمان ناباروری استفاده می شود که دیگر زوجینی که به علت شناخته یا ناشناخته نابارور شده اند، نگران نیستند و می توانند درمان شوند . فقط باید به این نکته توجه داشته باشند که درمان آن به تشخیص درست و علت آن بستگی دارد . بنابراین به پزشک متخصص یا مراکزی مراجعه کنند که در زمینه نازایی تخصص لازم را داشته باشند .

پاسخ

نه − 6 =

Call Now Buttonتماس بگیرید