تعیین جنسیت

تعیین جنسیت

امروزه با بهره گیری از تکنولوژی های جدید تعیین جنسیت جنین به وسیله روش های متفاوتی از جمله  PGD و PGS  امکان پذیر می باشد. این روش ها تحت شرایط خاصی انجام می گیرند. این روش های خاص تعیین جنسیت برای زوج هایی امکان پذیر است که می خواهند جهت عدم ابتلا فرزندشان به یکسری از بیماری ها مانند هموفیلیا در مردان و سندرم رت در زنان اقداماتی انجام گیرد.

با این حال در برخی شرایط این روش ها برای خانواده هایی که تمایل به داشتن فرزند از هر جنسیت دارند، به کار می رود. آزمایشات هورمونی جهت قدرت باروری و محدودیت سنی در مادران نیز به کار می رود. برخی کلینیک ها این روش را در تنها در صورتی انجام می دهند که پدر و مادر یک فرزند با جنسیت خاصی داشته باشند.

یک روش مطمئن برای تعیین جنسیت فرزند هزینه های بسیار بالایی دارد.

تعیین-جنسیت

تعیین-جنسیت

تعیین جنسیت با IVF

در روش IVF می توان برای تعیین جنسیت اقداماتی انجام داد. در روش IVF باروری در خارج از رحم صورت می گیرد. در ابتدا حدوداً هر ماه یک بار مقداری داروی باروری جهت افزایش تولید تخمک در زنان، تجویز می گردد. سپس مادر یک داروی بیهوشی در یافت کرده و پزشک جهت چک کردن تخمدان ها وفولیکول ها، یک دستگاه اولتراسوند در واژن مادر وارد می کند. سپس توسط یک سوزن مخصوص تخمک ها را از تخمدان ها جهت نمونه و آزمایشات بعدی جدا می کنند.

در مرحله بعدی نوبت به بارور کردن تخمک ها ی استخراجی می شود. پس از ۳ تا ۵ روز که تخمک ها تبدیل به جنین (رویا) شدند، به رحم مادر بر می گردند.

تشخیص جنسیت و مانیتور ژنتیکی PGD و PGS

تعیین جنسیت کودک در روش IVF زمانی که رویان شکل می گیرد، یک تا دو سلول از رویان جدا شده و آزمایش می شود. این آزمایش در حقیقت به منظور تشخیص بیماری های ژنتیکی و یا نا هنجاری های کوروموزومی صورت می گیرد. روش های PGD و PGS می توانند به منظور تشخیص جنسیت کودک نیز پیش بینی هایی انجام دهند. در برخی از موقعیت ها که بیماری خاص ژنتیکی ممکن است در دختر صورت گیرد، والدین با انتخاب جنسیت پسر از بیماری احتمالی ژنتیکی جلوگیری می کنند. این مورد به صورت بر عکس نیز می تواند رخ دهد.

تعیین جنسیت برای زوج هایی امکان پذیر است که می خواهند جهت عدم ابتلا فرزندشان به یکسری از بیماری ها مانند هموفیلیا در مردان و سندرم رت در زنان اقداماتی انجام گیرد. دکتر شیرین شمس متخصص زنان از روش های نوینی برای این جراحی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۸۱۹۲۷۴۸-۹تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتربه کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید.

روش PGS معمولاً برای تشخیص سندروم داون در جنین نیز به کار می رود. هر دو آزمایش های PGD و PGS تقریباً با دقت صد در صد جهت تشخیص جنسیت در رویان ها موفق می باشند. همچنین رویان های دیگر می توانند برای آینده و یا آزمایش های آزمایشگاهی فریز شوند.

پیش رفت در حوزه علم پزشکی در دهه های اخیر تعجب بسیاری را بر انگیخته است، با این حال این روش ها بسیار گران و تهاجمی می باشد. همچنین صبر و انتظار برای پی بردن به جنسیت کودک می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

خیال پردازی کردن برای جنسیت کودک یکی از جادویی ترین اتفاقات در بارداری بوده و انتظار طولانی در روزی که جنسیت فرزند آشکار می شود، نقطه عطفی در دوران حاملگی است.

https://www.firstencounters.co.uk/news/post/can-you-choose-your-babys-gender-an-introduction-to-pgd-and-pgs

2 thoughts on “تعیین جنسیت

 1. سیما - بهمن ۱, ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۵

  دکتر برای پسردار شدن در زمان بارداری چه باید کرد ؟

  پاسخ
  • drshirinshams - بهمن ۱, ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۵

   در برنامه غذایی تان از حبوبات ، غلات در صبح ، موز ، غذاهای دریایی و شور بیشتر استفاده کنید.

   پاسخ

پاسخ

13 + دو =