بارداری خارج از رحم چیست

بارداری خارج از رحم چیست ؟

می دانستید بارداری خارج رحمی مسئول ۲۰% همه مرگهای مادری بخصوص در سه ماهه اول بارداری می باشد ؟ همچنین منجر به ناباروری فرد گشته و احنمال حاملگی بعدی وی را کاهش می دهد و احتمال اینکه حاملگی بعدی وی نیز خارج رحمی باشد ، افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم ، زمانی است که ساک حاملگی خارج از حفره رحمی جایگزین شده باشد . بروز آن در جمعیت ۲ درصد است . فراوانی آن با سن مادر و نژاد فرد مرتبط است . در ادامه با ما همراه باشید تا با علل آن آشنا شوید .

بارداری خارج از رحم در کجا اتفاق می افتد ؟

تقریبا ۹۵% حاملگی خارج رحم در لوله فالوپ و در قسمت آمپول یا بزرگترین بخش لوله اتفاق می افتد . محل هایی که این اتفاق می افتد ، شامل حفره شکمی (۳-۴%) ،تخمدان (۱%) ، سرویکس (۱%) است .
علت بارداری خارج رحمی
بروز حاملگی خارج رحمی به علت بهبود تکنیک های تشخیصی مانند ارزیابی حساسیت B-HCG و در دسترس بودن سونوگرافی واژینال ، افزایش یافته است . به علت افزایش غفونت های منتقله جنسی ، درمان بهتر عفونت های لگنی ( که منجر به نازایی می شود ) و افزایش بستن لوله های رحمی و باز کردن مجدد لوله های رحمی ، این خطر افزایش می یابد

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شیرین شمس متخصص زنان و جراح زیبایی زنان شماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم بارداری خارج رحم

• عدم خونریزی قاعدگی
• پربودن آدنکس ها و تندرنس ، ممکن است حاکی از حاملگی لوله ای پاره نشده باشد . تندرنس می تواند از یک درد مبهم به سوی درد کولیکی ، زمانی که لوله کشیده می شود ، پیشرفت نماید .
• درد یکطرفه یا منتشر باشد . اگر حاملگی خارج رحمی پاره شود ، درد افزایش می یابد و این درد ممکن است یک طرفه یا کلی باشد یا درد حاد در عمق ۴/۱ تحتانی شکم باشد که علت آن خونریزی و تحریک پذیر شدن پریتوئن است . درد راجعه مثانه می تواند در نتیجه تحریک توسط خون تجمع یافته در حفره پریتونئال باشد.
• خونریزی واژینال غیرطبیعی به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره در ۸۰-۵۰ درصد افراد اتفاق می افتد .

بارداری-خارج-از-رحم-چیست

بارداری-خارج-از-رحم-چیست

تشخیص بارداری خارج از رحم

تشخیص افتراقی حاملگی خارج رحم شامل شماری از بیماری هایی است که علائم و نشانه هایی شبیه بارداری خارج از رحم دارد . این افراد به اتاق معاینه اورژانس آورده می شود و از جهت خونریزی و درد سه ماهه اول مورد بررسی قرار می گیرند . سالپنژیت ، پیچ خوردن تخمدان و عفونت ادراری را باید مدنظر داشت . کلید تشخیص زودرس این عارضه شک بالای به این تشخیص است . هر خانمی که از درد شکمی و خونریزی یا لکه بینی واژنی و تست مثبت حاملگی شاکی است باید تحت نظر و بررسی قرار گیرد . غربالگری آزمایشگاهی شامل تعیین پرژسترون سرمی و اندازه گیری سطح B-HCGاست . اگر هر دوی این آزمایشات ، سطح آنها پایین تر از حد نرمال یک حاملگی طبیعی باشد ، باید فرد پس از ۴۸ ساعت دیگر برای اندازه گیری سریال مراجعه نماید . سونوگرافی ترانس واژینال برای تائید حاملگی داخل رحمی یا لوله ای باید انجام گیرد . سونوگرافی ، یک حاملگی داخل رحمی را می تواند از یک حاملگی خارج رحمی در بیشتر زنان شناسایی نماید .

درمان حاملگی خارج رحم

خارج کردن حاملگی خارج رحمی توسط سالپنگوستومی قبل از پارگی لوله امکان پذیر است . بافت باقی مانده توسط تجویز متو تروکسات ، بعد از عمل جراحی از بین خواهد رفت ، متوتروکسات آنولوگ اسیدفولیک است و سبب تخریب سلول های به سرعت در حال تقسیم می شود . به صورت تزریق داخل عضلانی برای درمان این نوع عارضه پاره نشده مورد استفاده قرار می گیرد . نشان داده شده که نتایج حاصل از این روش شبیه درمان به وسیله جراحی با یک موفقیت بالا و مشکل کم و حفظ توان باروری است .

پاسخ

نه − هشت =

Call Now Button